Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

Başa dön

Adobe Stratus Server kullanan P2P video konferans uygulaması

P2P video konferans uygulamada ağa bağlanan kullanıcı ağda olan diğer kullanıcılarla sesli ve görüntülü iletişim kurabiliyor. Listeden seçtiği kullanıcıya arama mesajı gönderiyor. Aranan kişi çağrıyı kabul veya red edebiliyor. Karşı taraf aramayı kabul ettiğinde aranan kişinin görüntüsü ve sesi arayan kullanıcının panelide beliriyor; arayan kullanıcının görüntüsü ve sesi ise aradığı kişinin panelinde beliriyor.

Her iki taraf da aramayı dilediği zaman sonlandırabiliyor. Birbiriyle bağlantı kurmuş kullanıcılardan biri görüşmeyi sonlandırdığında veya ağdan çıktığında bağlantıda olan diğer kişinin panelinde yayında olan video görüntüsü de sonlanıyor ve durumu bildiren bir mesaj görüntüleniyor.

Bu uygulamayı deneme amacıyla geliştirdiğim için her kullanıcının bağlanabileceği maksimum eş sayısını 4 ile sınırladım. Dilenirse bu sayıyı arttırmak da mümkün.

P2P Video Konferans Uygulaması

Uygulamayı test etmek için lütfen tıklayın: http://www.aybenizesen.com/archive/p2p_videoconference/

Bu çalışmada faydalanmış olduğum Stratus ya da güncel adıyla Cirrus hizmeti ile Adobe Flash Platform’un içinde bulunan gerçek zamanlı medya akış protokolünden (Real Time Media Flow Protocol – RTMFP) yararlanarak çok kullanıcılı uygulamalar hazırlamak mümkün.

Stratus/Cirrus sayesinde aynı ağa bağlanmış Flash playerler, sunucu ile haberleşmeye ihtiyaç duymadan direkt biribirleriyle iletişim kurarak video, mikrofon ve obje tabanlı veri alışverişinde bulunabiliyorlar.

Stratus/Cirrus şu anda Adobe tarafından barındırılan ücretsiz bir servistir. Adobe bu hizmeti 2008 yılından beri geliştirmektedir ve Stratus/Cirrus halen beta versiyonda çalışmaktadır. Detaylı bilgi için bakınız: http://labs.adobe.com/technologies/cirrus/

Stratus/Cirrus mesaj almak ve göndermek için UDP (User Datagram Protocol – Kullanıcı Veribloğu İletişim Kuralları) kullanmaktadır. Kullanıcı Stratus’a/Cirrus’a bağlandığında kendisine bir ID atanır. Bu ID’ler aracılığıyla kullanıcılar birbirleriyle gerçek zamanlı haberleşebilirler. Ayrıca bir group veya kanal oluşturak tüm kullanıcılara aynı anda veri göndermek de mümkündür. Flash içinde haberlerme NetStream sınıfı üzerinden kontrol edilir.

Bu çalışmayı kodlarken “Peer to peer video and audio streaming with Flex” ve “Peer To Peer Live Video Streaming on Actionscript 3.0 With OpenRTMFP/Cumulus Server” isimli makalelerden faydalandım.