Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

Başa dön

Away3d 4 ve FlarToolKit ile geliştirilmiş genişletilmiş gerçeklik uygulaması

Popüler Flash 3d API’si Away 3d kısa zaman önce 4. versiyonunu çıkardı. Bu versiyon Flashplayer 11 ile çalışıyor ve 3ds, Obj, Dae, Awd gibi farklı formatlarda hazırlanmış modelleri direkt Flash dokümana import edebiliyor. Ayrıca 3 boyutlu objeleri render ederken bilgisayarın işlemcisi yerine görüntüntü kartını kullandığı için uygulamanın çok daha hızlı çalışmasına imkan sağlıyor.

Genişletilmiş gerçeklik uygulamasını Away3d, Papervision gibi farklı 3d API’leri ile birlikte çalıştıran FlarTollKit’i ise Saqoosha adlı japon yazılımcının geliştirdi. FlarToolKit, 3d API’sinde hazırlanan sahneyi önceden belirlenmiş imleçin üzerine yerleştiriyor. İnternet kamerası imleçi görüntülediğinde 3 boyutlu model (veya sahne) kameranın önünde beliriyor. İmleç hareket ettirildiğinde 3 boyutlu model(veya sahne) de imleçle bağlantılı olarak hareket ediyor. Kullanıcıya farklı bir interaksiyon deneyimi yaşatan uygulama ile 2010 yılından bu yana çeşitli ilgi çekici projeler gerçekleştirilmiş. Projeler ile ilgili bilgi edinmek için Lee Brimelow’un internet sitesinde yer alan “Watch Designing for Augmented Reality” videosunu izlemenizi öneririm.

Diffuse map ve normal map uygulanmış torus modeli

Uygulamayı test etmek için lütfen tıklayın: http://www.aybenizesen.com/archive/away3d4_flartoolkit/torus.html

Diffuse map uygulanmış 3ds formatında bina modeli

Uygulamayı test etmek için lütfen tıklayın: http://www.aybenizesen.com/archive/away3d4_flartoolkit/house.html

Diffuse map uygulanmış 3ds formatında balık modeli

Uygulamayı test etmek için lütfen tıklayın: http://www.aybenizesen.com/archive/away3d4_flartoolkit/rantyut.html

Papervison 3d API’sini kullanan dae formatında balık modeli

Uygulamayı test etmek için lütfen tıklayın: http://www.aybenizesen.com/archive/augmented_reality/

 

Bu çalışmayı kodlarken ”FLARToolKit Start Up Guide”, “Augmented Reality with FLARManager” ve “Beginner’s Guide to Augmented Reality” isimli makalelerden ve Away3d 4 ile ilgili öğretici derslerden faydalandım.