Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

Başa dön

Mor Mutfak Flash Oyunu

İnternet oyunu için Flash bölümü yazılımı

Laboratuvar çalışanı olarak

http://www.morbiber.com/mormutfaknedir.aspx
(Oyuna katılabilmek için Morbiber üyesi olmak gerekiyor)

2008

Müşteri: Morbiber
Tasarım: Leyla Üstel
3B Modelleme: Akca Elmas
Yazılım: Morbiber, Aybeniz Esen

Mor Mutfak, Morbiber sosyal ağı için hazırlanmış bir internet oyunudur. Tasarımı Laboratuvar tarafından, sunucu tarafı yazılımı Morbiber tarafından gerçekleştirildi. Projedeki görevim oyunda yer alan tüm fonksiyonların çalıştırılmasıydı. Projeyi actionscript 3 dilinde, object oriented bir anlayışla kodladım.

Morbiber sosyal ağına üye olan her kullanıcının kendisine ait bir Mor Mutfak’ı bulunuyor. Başlangıçta Mor Mutfak boş bir oda olarak görünüyor. Üyeler sosyal ağ içinde yemek tarifleri paylaşmak, mesaj yazmak vb. aktiviteleri ile Mor Lira biriktiriyorlar. Bu sayede mutfakları için pencereler, beyaz eşyalar, manzara, duvar rengi, mutfak mobilyaları ve mutfak aksesuarları satın alabiliyorlar. Satın aldıkları ürünleri mutfağın içinde sürükleyip bırakarak diledikleri gibi yerleştiriyorlar. Düzenlemeyi tamamladıklarında Mor Mutfak’ı kaydedip, diğer üyelerin yorumlarına açıyorlar.

Projede yer alan tüm ürünler 3 boyutlu ortamda hazırlanmış modellerden resimler alınarak oluşturuldu. Bu resimlerle hazırlanan movieclipler sayesinde iki boyutlu ortamda 3 boyut yanılsaması yaratıldı. Mutfağı düzenlerken sürüklenip bırakılan ürünler perspektife uygun olarak uzaklaştıkça küçülüyorlar. Yerleştirme tamamlandığında sürüklenip bırakılan ürün otomatik olarak kendisinden önde duran diğer ürünlerin arkasına yerleşiyor. Kullanıcı mutfak düzenlenmesi tamamladığında Flash olarak hazırlanmış olan sahne, sunucuya jpg formatında bir imaj olarak kayediliyor. Bu imaj diğer üyelerin oy verdikleri alanda görüntüleniyor. Oyunun içeriğini oluşturan tüm veri, sunucudan xml formatında geliyor ve Flash tarafında çözümlenerek sahnede görüntüleniyor.

 

Projenin bütünü ile ilgili detaylı bilgi için: http://tr.laboratuvar-site.com/tr/web/morbiber-mutfak-oyuncagi/