Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

Başa dön

MSA Flash İnternet Sitesi

Kurumsal Flash ve Html ikiz internet siteleri projesi için Flash bölümü yazılımı

Laboratuvar çalışanı olarak

Arşivden görüntüle
(Sitenin bu versiyonu yayında değil)

2008

Müşteri: MSA
Tasarım: Leyla Üstel
3B Model ve Animasyon: Akca Elmas, Efkan Öztürk
Yazılım: Aybeniz Esen, Ege Madra
Ses Tasarım: Cansu Aybar

Mutfak Sanatları Akademisi projesi için biri Flash biri html olmak üzere, aynı içeriği görüntüleyen fakat tasarımları birbirinden tamamen farklı iki site hazırlandı. Bu projedeki görevim Flash sitede yer alan tüm fonksiyonların çalıştırılmasıydı. Projeyi actionscript 2 yazılım dilinde kodladım.

Her iki sitenin tasarımı, html sitenin yazılımı ve Flash sitenin sunucu tarafı yazılımı Laboratuvar tarafından gerçekleştirildi. Projenin Flash bölümü 2007 yılı Altın Örümcek ödüllerinde kategori birinciliği kazandı ve Laboratuvar’a da ajans başarı ödülü getirdi.

Sitenin tasarımı Laboratuvar bünyesinde üretilen üç boyutlu modeller ve animasyonlardan oluşuyor. Site ziyaretçilere akılda kalıcı bir interaktif deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Ziyaretçileri yemyeşil kırların neşeli ortamına yerleştirilmiş okul binaları üzerine roll-over yaparak MSA’yı tanımaya çağırıyor. Site için özel olarak hazırlanmış arka plan sesi ve düğme sesleri kullanıcı deneyimini güçlendiriyor.

Sitede birbiriyle koordine çalışan iki farklı navigasyon sistemi ve pek çok farklı sayfa tipi bulunuyor. İletişim bilgilerini ve formları barındıran tablet, ziyaretçinin mouse hareketlerine eşlik ederek sahnede değişik yerlerde beliren bilgilendirici ahçı figürü, okul binalarının üzerine gidildiğinde iç detayların incelemesini sağlayan büyüteç efekti, özel içerikli sayfalara dikkat çekmeyi amaçlayan düğmeler olarak hazırlanmış hediye paketi, kelebek ve uçak; sitede yer alan içeriği görüntülemenin yanısıra; üzerinde kodlama çalışması yaptığım başlıca bölümler.

Laboratuvar’ın hazırladığı bir yönetim paneli üzerinden kolayca güncellenebilen MSA Flash internet sitesi, İngilizce ve Türkçe olarak 2 farklı dilde yayında. Tüm içerik sunucu üzerinden değişkenlere yüklenmiş urlencoded html text formatında Flash tarafına geliyor ve burada çözümlenerek görüntüleniyor.

 

Projenin bütünü ile ilgili detaylı bilgi için: http://tr.laboratuvar-site.com/tr/web/mutfak-sanatlari-akademisi/