Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

Başa dön

Olmeca Mix the Night Facebook Uygulaması

Facebook uygulaması için Flash bölümü yazılımı

Neumad ve Laboratuvar ile birlikte

Arşivden görüntüle
(Yarışmanın katılım süresi doldu)

2011

Müşteri: Neumad (Olmeca)
Tasarım: Neumad
Yazılım: Ege Madra, Aybeniz Esen
Ses Tasarımı: Sinan Noyan

Olmeca Mix The Night, 18 yaşından büyüklerin Facebook üzerinden katılıp yarışabildikleri bir uygulama. Uygulamanın tasarımı Neumad tarafından, sunucu tarafı yazılımı ve ses tasarımı Laboratuvar tarafından hazırlandı. Bu projedeki görevim Flash bölüme ait tüm fonksiyonların çalıştırılmasıydı. Projeyi actionscript 3 dilinde, nesne yönelimli (object oriented) bir anlayışla kodladım.

Uygulama yüklendikten sonra bir bar sahnesi açılıyor. Olmeca tekila şişeleri, kokteyl bardakları, buz kıracağı, şişe açacağı vb. bar malzemeleri ve tuz, limon, kağıt şemsiye vb. aksesuarlar raflara dizilmişler. Yarışmacı önce bir arka plan sesi seçiyor. Sonra zaman çizelgesi gibi düzenlenmiş bar tezgahına, raflardan üzerine tıklayarak seçtiği şişe, bardak, tuzluk vb. nesneyi sürükleyip bırakarak yerleştiriyor. Her nesne bir ses döngüsü barındırıyor. Bar tezgahı üzerinde soldan sağa hareket eden bir imleç yer alıyor. İmleç tezgaha yerleştirilmiş nesnelerin üzerinden geçtikçe o nesneye ait ses döngüsünü çalıyor. Bar tezgahı üzerinde dört adet ses kanalı bulunuyor. Bu şekilde yarışmacı farklı ses kanalları üzerine yerleştirdiği objelerin barındırdığı ses döngülerinden oluşan bir miks hazırlıyor. Tamamlanan mikse isim verip kaydettikten sonra, arkadaşlarının oylamasına açıyor. Dilerse diğer yarışmacıların mikslerini dinleyip oy verebiliyor. En çok oy toplayan yarışmacılar oyunun sonunda ödül kazanıyorlar.

Uygulamada yer alan tüm sesler mp3 formatında hazırlandı. Bu formattaki sesleri kesintisiz bir şekilde arka arkaya çalabilmek için Andre Michelle’in MP3Loop sınıfından yararlandım. Uygulamanın içeriğini oluşturan tüm veri, sunucudan json formatında geliyor ve Flash tarafında çözümlenerek siteye yerleştiriliyor. Ayrıca Flash, sunucu ile haberleşerek yarışmacının hazırladığı miksi uygulamadan ayrılmadan kaydetmesine ve kaydedilmiş miksleri dinleyerek oylama yapabilmesine imkan sağlıyor.

 

Projenin bütünü ile ilgili detaylı bilgi için: http://tr.laboratuvar-site.com/tr/web/olmeca-mix-the-night/