Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

Başa dön

Roberto Bravo Flash İnternet Sitesi

Kurumsal Flash ve html ikiz internet siteleri projesi için Flash bölümü yazılımı

Laboratuvar ile birlikte

http://www.robertobravo.com/tr/flash/

2011

Müşteri: Roberto Bravo – Haydan Kuyumculuk
Tasarım: Leyla Üstel, Burcu Serçe
3D Modelleme ve Animasyon: Akça Elmas
Yazılım: Ege Madra, Sinan Noyan, Aybeniz Esen
Ses Tasarımı: Cansu Aybar

Roberto Bravo projesi için biri Flash biri html olmak üzere, aynı içeriği görüntüleyen fakat tasarımları birbirinden tamamen farklı iki site hazırlandı. Bu projedeki görevim Flash sitede yer alan tüm fonksiyonların çalıştırılmasıydı. Projeyi actionscript 3 dilinde, nesne yönelimli (object oriented) bir anlayışla kodladım.

Her iki sitenin tasarımı, html sitenin yazılımı ve Flash sitenin sunucu tarafı yazılımı Laboratuvar tarafından gerçekleştirildi. Ziyaretçileri bir yaz gecesinde, ışıltılar eşliğinde gizli bir bahçeyi keşfetmeye davet eden Flash sitenin tüm sahnesi üç boyutlu ortamda modellendi. Siteye özel arka plan sesi ve düğme sesleri tasarlandı. Roberto Bravo’nun ürün tasarımlarında öne çıkan unsurları barındıran modeller ile özgün animasyonlar hazırlandı.

Tasarımı itibarıyla oldukça dinamik bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Flash sitede; birbiriyle koordine çalışan üç farklı navigasyon sistemi, üç farklı imaj galerisi, on bir farklı sayfa tasarımı, bir iletişim formu ve bir mağaza arama uygulaması bulunuyor.

Tasarımın interaktif yapısını ve birbirinden farklı sayfa tipleri altında organize olmuş geniş içeriğini etkili bir şekilde yönetmek amacıyla bu projeye özel nesne yönelimli (object oriented) bir yazılım kütüphanesi sistemi hazırladım. Bu sayede site yayındayken bakım çalışması olarak istenilen yeni fonksiyonların ve yeni sayfa tiplerinin sisteme kısa sürede eklenmesi de mümkün oldu.

Site Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Rusça olmak üzere dört farklı dilde yayındadır. Sitenin yönetim panelinden json formatında gelen veri Flash tarafında çözümlenerek site içeriğini oluşturuyor.

Ana sahnede yer alan pırıltı animasyonları için Particle Emitter API’sinden faydalandım. Ayrıca sayfa ve navigasyon hareketlerinin akıcı ve yumuşak olmasını sağlamak için Greensock Tween Engine API’sini kullandım.

 

Projenin bütünü ile ilgili detaylı bilgi için: http://tr.laboratuvar-site.com/tr/web/roberto-bravo/